Národné lesnícke centrum 1

Podivné riešenia v Národnom lesníckom centre vo Zvolene

Za čo bolo vyplatených 700 tisíc eur? 

V máji tohto roku sa na poslancov NR SR Jána Mičovského a Mikuláša Hubu obrátila kontrolórka  Národného lesníckeho centra vo Zvolene Ľubica Lapinová, ktorú jej zamestnávateľ zaradil na listinu pracovníkov uvoľnených z organizačných dôvodov. Táto okolnosť by mohla byť v čase prijímania úsporných opatrení považovaná za štandardnú, pokiaľ by kontrolórka nebola predtým  poukázala na nezákonný postup v prípade jedného výberového konania. Poslanci, ku ktorým sa pridal aj ich kolega z klubu OĽaNO Martin Fecko, sa po neúspešnej snahe o poslanecký prieskum a podľa ich názoru neuspokojivom výsledku ministerskej kontroly rozhodli sami zistiť bližšie okolnosti prípadu, informovať predsedu vlády a príslušné orgány EÚ, ako aj podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z trestnej činnosti.

„To, čo sme zistili,  je otrasné. Neadekvátny postup voči kontrolórke bol len záplatou na pochybný spôsob verejného obstarávania,  ktorý však prekrýval ešte hrubší obsah. Zdá sa, že Slovensko si prostredníctvom machinácií v tomto úrade dovolilo zneužiť európske prostriedky v rozsahu približne 700 tisíc eur“ hovorí Ján Mičovský. Jeho slová potvrdzuje Mikuláš Huba, ktorý v tejto veci už komunikoval s viacerými inštitúciami: „Poslanci nemôžu zastupovať vyšetrovateľov, no v tomto prípade naozaj nechceme a nemôžeme mlčať. Aj laikovi je jasné, že to čo malo NLC za európske peniaze urobiť a to čo v skutočnosti urobilo, sú dve veľmi rozdielne veci. Prípad pani kontrolórky Lapinovej nás nevyhnutne vedie k otázke, kde sa stratili  státisíce eur?! Žiadame pána premiéra o dôsledné prešetrenie tejto kauzy, a to aj s v súčinnosti bruselskými orgánmi, keďže išlo o európske peniaze!“

K svojim kolegom sa pridáva Martin Fecko, tretí z trojice poslancov, ktorí sa rozhodli vniesť do celej veci viac svetla: „Absolvovali sme viacero stretnutí so statočnými zamestnancami Národného lesníckeho centra a z toho, čo sme sa od nich dozvedeli, som veľmi smutný. Všetci hovoríme o potrebe pomôcť zdravotníkom, učiteľom, no peniaze, ktoré by sme mohli a mali k tomu využiť, sa strácajú za podivných okolností. Viem, že sme natrafili len na zrnko buriny, no ak chceme žiť v kultúrnej krajine, neostáva iné,  ako v konkrétnych prípadoch, ako je tento, dôsledne zabojovať. Naši otcovia by nám iný prístup neodpustili.“.

Možno najrýchlejšia cesta k tomu, aby si nestranný čitateľ urobil na celú vec vlastný názor, vedie cez internet, kde si treba prezrieť a porovnať dve webové stránky. Prvou je www.forestportal.sk. Je to  pôvodný  a využívaný informačný systém, ktorý zhotovili vlastní zamestnanci NLC, pričom bol krytý z korektných zdrojov. Druhou, oveľa pochybnejšou stránkou je http://forestportal.nlcsk.org. Ide  „novo vyvinutý“ expertný systém, na ktorý boli Slovensku prostredníctvom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka poskytnuté prostriedky z európskych zdrojov. Ministerstvo úlohu zadalo NLC, ktoré za zhotovenie   expertného systému vyplatilo externému dodávateľovi takmer 700 tis. €. Expertný systém je zjavne len kópiu pôvodného forestportálu, s výnimkou výborného lesníckeho GISu, ktorý je však preukázateľne hradený z úplne iných zdrojov.

Otázka, za čo sa teda v tomto konkrétnom prípade vyplatilo 700 tis. € + DPH, sa po prehliadnutí uvedených stránok zdá byť úplne namieste. Ostáva veriť, že premiér Robert Fico  už nepripustí, aby zahmlievanie lesníckych káuz z dôb, keď tento rezort zveril do rúk HZDS, začalo dobiehať aj jeho súčasnú vládu. Na nezodpovedného partnera by už tentokrát poukazovať nemohol.

.

Comments are closed.